AyanoTarh

کمپین تبلیغاتی اینستاگرامی، راهی برای فروش بیشتر یا هدر دادن وقت و سرمایه !

یکی از بزرگترین فرصت هایی که در شبکه های اجتماعی ایجاد شده، اجرای کمپین تبلیغاتی اینستاگرام است. همانطور که می دانید امروزه شبکه‏‌های اجتماعی سهم به سزایی در بازاریابی دیجیتال دارند، با همه‏ گیر شدن تلفن‌‏های همراه هوشمند و راهیابی اپلیکیشن‏‌ها و برنامه‌‏های کاربردی در زندگی روزمره این نقش پررنگ تر نیز شده است.

چرا کمپین تبلیغاتی :

کمپین های تبلیغاتی برای هر محصول و خدماتی می توانند مورد استفاده قرار گیرند. کمپین های تبلیغاتی می توانند دیجیتال یا سنتی اجرا شوند.یک کمپین موفق تبلیغاتی می تواند از همه پتانسیل های موجود یک کسب و کار بهره گیرند.

کمپین های دیجیتال مارکتینگ ممکن است به صورت آنلاین یا حتی در بعضی بخش ها بصورت آفلاین اجرا شوند و از رسانه های مختلفی استفاده کنند، یا حتی از تبلیغات محیطی برای رساندن مخاطبین به یک رسانه دیجیتال بهره ببرند، اما در هر صورت هدف از راه اندازی کمپین تبلیغاتی دیجیتال رساندن پیام برند به مخاطبان است در فضای دیجیتال. البته باید توجه داشت که کمپین دیجیتال باید مطابق با استراتژی بازاریابی دیجیتال شرکت طراحی شده و به اجرا درآید که آن هم مطابق استراتژی بازاریابی کلی شرکت خواد بود.

پس میتوان هدف استفاده از کمپین های تبلیغاتی دیجیتال را به شکل زیر دسته بندی کرد :

  1. آگاه کردن مردم نسبت به محصول/ برند (کمپین برندینگ)
  2. متقاعد کردن آنها به خرید محصول (کمپین فروش)
  3. فراهم ارتباط مستقیم با مشتریان و خریداران محصول یا خدمات. (کمپین CRM)

کمپین تبلیغاتی چیست :

کمپین تبلیغاتی استفاده از راه های مختلف برای رساندن یک پیام تبلیغاتی برنامه ریزی شده است. پیامی یکسان با تمی یکسان در کانال های مختلف که معمولا زمان محدودی هم دارد.

کمپین تبلیغاتی دیجیتال چیست ؟

یک کمپین تبلیغاتی دیجیتال شامل مجموعه ای از فعالیت های هدفمند است که به طورمنظم، قابل اجرا و تحلیل و بررسی است .کلیه فعالیت های کمپین تبلیغاتی دیجیتال به گونه ای سازمان دهی شده است که از طریق ارسال پیام های مشخص و متوالی و به مخاطبان هدف، موجب تاثیر بر روی آنها شده و نگرش آنها را نسبت به یک محصول خاص تغییرمی دهد.

ابزارهای کمپین تبلیغاتی دیجیتال

در بازار کسب و کارهای ایران، با توجه به محدودیت های اعمال شده و به دلیل شرایط کشور، شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام و پیام رسان تلگرام با استقبال بهتری روبه‏ رو شده است، و به همین منظور، بسیاری از کسب و کارها این دو شبکه دیجیتال را برای ارتباط مستقیم با مخاطبان خود در نظر گرفته‏‌اند.که صد البته این ارتباط بسیار پر بازده تر و کم هزینه تر از تبلیغات سنتی است.


برای تبلیغات دیجیتال و یا کمپین ‏های تبلیغاتی، در حال حاضر اینستاگرام رتبه بهتری د ر میان سایر شبکه‏ های اجتماعی برخوردار است. یکی از بزرگترین فرصت های پیش رو، اجرای کمپین با استفاده از اینستاگرام است.

تبلغات اینستاگرام توسط چند گروه انجام می گردد:

1. افراد تاثیر گذار (influencers):

استفاده از افراد تاثیرگذار برای حضور در کمپین تبلیغاتی شما می تواند تاثیر بسزایی را در اجرای کمپین و در نتیجه جذب مخاطب بیشتر به همراه داشته باشد.

2. صفحات پربازدید :

تبلیغات در اینگونه صفحات موجب افزایش بازدید پست شما و در نتیجه شناخته تر شدن شما می گردد.

ما به طور کلی دو نوع تبلیغات در اینستاگرام داریم

  1. تبلیغاتی که در فید نمایش داده می شود
  2. تبلیغات استوری

تبلیغات فید که در صفحه خانه اینستاگرام کاربران نمایش داده می شود، بسیار شبیه به تبلیغات اخبار فیسبوک است. این تبلیغات می تواند انواع مختلف فرمت های تبلیغاتی مثل عکس ، ویدئو (تا 1 دقیقه) را شامل شود و می توان آنها را مانند پست های معمول ذخیره کرد. بر خلاف پست های ارگانیک ، این تبلیغات به شما امکان می دهد فراخوان های (CTA) قابل کلیک که کاربر را به مقصد مورد نظر می برد ، اضافه کنید.

استوری ها بخشی از ویژگی اینستاگرام هستند و در میان محتوای ارگانیک کاربران پخش می شوند. کل صفحه نمایش کاربران را در بر می گیرند شما می توانید از تصویر یا نوشته و یا ویدئو (تا 15 ثانیه) استفاده کنید.این تبلیغات بیشتر برای اطلاع رسانی و شناساندن یک برند به کار گرفته می شود.

لازم نیست از هشتگ استفاده کنید

از آنجایی که شما برای تحویل تبلیغ به مخاطبان مورد نظرتان پول پرداخت می کنید، اینستاگرام تضمین می کند که تبلیغ را به مخاطبان مورد نظر شما تحویل دهد و این بدان معنی است که نیازی به استفاده از هشتگها برای افزایش دیده شدن محتوای شما نیست.

بنابراین برای تبلیغات از هشتگ ها استفاده نکنید.

برای اطلاعات بیشتر در باره هشتگ ها می توانید مقاله نکات کلیدی هشتگ گذاری.... را مطالعه کنید.

7 نکته کلیدی در راه اندازی کمپین تبلیغاتی

۱- هدف راه اندازی کمپین

در ابتدا هدف از راه اندازی کمپین تبلیغاتی خود را مشخص کنید سعی کنید که هدف خود را بصورت دقیق و واضح مشخص نمایید تا بتوانید نقشه کمپین را بر اساس آن به خوبی طراحی کنید.

پس باید در نظر داشته باشید که اولین مرحله و مهمترین قسمت برای شروع یک کمپین موفق، مشخص نمودن اهداف آن کمپین می باشد که با معین نمودن آن، بودجه مورد نظر به جهت سرمایه گذاری، فرمت محتوای تولیدی، مخاطبان آن هدف و رسانه های مورد نظر به جهت راه اندازی کمپین برایتان مشخص می گردد.

۲- شناسایی مخاطب هدف

شناسایی شخصیت بازدید کنندگانی که به عنوان مخاطب بازار هدف شما با کمپین درارتباط خواهند بود مرحله دوم می باشد. برای آنکه بتوانید محتوای ارزشمندی را برای مخاطبان بازار هدف خود تولید نمایید، می بایست شناخت دقیقی از آنها داشته باشید و بدانید دقیقاً برای چه اشخاصی محتوا را تولید خواهید کرد

۳- تعیین بهترین زمان ارسال پست

همانند بسیاری دیگر از کمپین های بازاریابی، زمان بندی همه چیز است. اجتناب از راه اندازی کمپین معنی دار اینستاگرم تا زمانی که زمان بندی با برنامه های بزرگتر و اهداف شرکت سازگار باشد.

4- استفاده از آگهی های اینستاگرم با هدف بالا

تبلیغات اینستاگرم به بازاریابان اجازه می دهد راه حل مناسب برای جذب افراد در زمان درست باشد. اما، تبلیغات به سرعت می تواند گران شود. برای نگه داشتن هزینه ها ، در نظر بگیرید با استفاده از مجموعه غنی از ابزارهای هدفمند در دسترس برای تبلیغ کنندگان Instagram، و ایجاد یک تبلیغات Instagram با هدف فوق العاده. به احتمال زیاد، یک تبلیغ با هدف فوق گران تر خواهد بود بر اساس هزینه برای هر کلیک یا هزینه به ازای هر کلیک. با این حال، هزینه کل کمتر از یک آگهی تبلیغاتی اینستاگرام است که کاربرانی را در نظر گرفته است.

5- تعریف شاخص های عملکرد

جهت سنجش دقیق عملکردتان باید معیارهای مشخصی را برای خود طراحی کنید. به خاطر داشته باشید، تا هنگامیکه نتوانید عملکرد خود را ارزیابی کنید، نتیجه مناسبی کسب نخواهید کرد. در این مرحله می توانید با توجه به نیاز خود، شاخص های منحصر بفرد و کلیدی را در نظر بگیرید که در لیست زیر به نمونه هایی از آن اشاره خواهیم داشت.

تعداد بازدید از صفحه

تعداد ورودی از وب سایت های دیگر (Refferal)

تعداد ورودی از شبکه های اجتماعی (Social Visitors)

مدت زمانی که کاربران مشغول دیدن محتوا می مانند (Time On Page)

نرخ پرس از صفحه (Bounce Rate)

تعداد ورودی از موتورهای جستجو (Search Traffic)

کلمات کلیدی که به واسطه آن در صفحات گوگل ایندکس شده اید (Keywords)

و غیره


6- محتوای سبز و دست اول تولید کنید

محتوای سبز، محتوایی است که به زمان محدود نمی شود و مطالب ارائه داده شده همیشه قابل استفاده و به نوعی، حلال مشکلات و نیازهای کاربران است. همیشه برای انتشار این نوع محتوا، باید حساسیت و دقت زیادی را داشته باشید تا محتوایی تولید شود که قابل توجه کاربران بوده و نیاز آنها را برطرف نماید. امروزه و در فضای وب، محتوای بی کیفیت و بی ارزش زیادی یافت می شود، در صورتی که بتوانید محتوایی تولید نمایید که خواست مشتری را برطرف نماید مطمئن باشید که مشتری از آن شما خواهد بود.

7 – مشخص نمودن بستر های انتشار محتوا

بعد از تولید محتوای ارزشمند آخرین و مهمترین مرحله، مشخص نمودن کانال ها و بسترهای توزیع و انتشار محتوا می باشد. در صورتیکه بهترین محتوا را تولید نمایید اما بستری مناسب به جهت انتشار و بهتر دیده شدن آن را نداشته باشید، در انتها شاهد شکست کمپین تبلیغاتی خود خواهید بود.

خدمات مرتبط


مشاوره رایگان


لیست مقالات