AyanoTarh

مدیریت اینستاگرام با دانستن اصطلاحات و واژگان اینستاگرام

امروزه اینستاگرام با بیش از1 میلیارد کاربر در جهان که حدود ۲۰ میلیون کاربر آن ایرانی هستند به یکی از محبوبترین شبکه‌های اجتماعی در بین ایرانیان تبدیل شده است که این امر پس از منسوخ شدن شبکه هایی همچون وایبر و ویچت و همچنین فیلترینگ برخی شبکه های اجتماعی همچون تلگرام بیشتر به چشم می خورد. این روزها جهان در نوار نور در حرکت است و همه فعالیت ها با سرعت نور در حال گذرند و عکس و ویدیو از سریع‌ترین قالب هایی هستند که توسط کاربران دیده می‌شوند و همین سرعت در دیده شدن تصاویر نسبت به متون یکی از دلایل عمدۀ جذابیت این شبکۀ اجتماعی است .

در این اپلیکیشن مردمی و عامه پسند اصطلاحات واژگانی به کار رفته می شود که شاید برای همه ملموس نباشد به همین جهت ما سعی کردیم این اصطلاحات را در یک جا جمع آوری کنیم تا با آنها بیشتر آشنا شوید.

اصطلاحات اینستاگرام

(Post) پست چیست:

به هر عکس یا ویدیو و یا عکس نوشته ای که شما در صفحه شخصی خود ارسال می کنید یک پست در اینستاگرام می گویند. هر آنچه که شما از ابتدا دراینستاگرام ارسال کرده اید در صفحه شخصیتان برای کاربرانتان قابل رویت است که به آن مجموعه پست های شما گفته می شود و هر آنچه که دوستان و کاربرانتان پست کی کنند در صفحه فید شما قابل رویت خواهد بود.

در واقع به هر آنچه در ایستاگرام به صورت عمومی ارسال گردد پست می گویند.

فالو چیست:(follow)

فالو در لغت به معنای “دنبال کردن” است. این اصطلاح به این معنی است که شما علاقه دارید پست‌ها و فعالیت های شخص خاصی را دنبال کنید.پس با فالو کردن او می‌توانید به پیج او بروید و پست ها و فعالیت هایش را دنبال کنید. اگرشخصی که قصد دارید فالو کنید دارای حساب خصوصی یا پرایوت (Privete) است لازم است ابتدا درخواست دنبال کردن برای او ارسال کنید و اگر او شما را اکسپت کند، شما می‌توانید تمام پست‌های او را ببینید و هر پست جدیدی که می‌گذارد، در صفحۀ فید شما نشان داده می‌شود. همچنین شما با فالو کردن اشخاص مختلف می‌توانید ببینید که آنها چه پست‌هایی را لایک کرده‌اند و یا کامنت گذاشته اند.

(follower) فالوور چیست:

فالوور در لغت به معنای دنبال کننده یا تعقیب کننده است. هنگامی که شما پیج کسی یا برندی را دنبال یا فالو می‌کنید، شما به فالوورهای آن پیج اضافه می‌شوید. در مقابل تمام کسانی که پیج شما را فالو (دنبال) می‌کنند نیز به فالوورهای پیج شما می‌پیوندد. پس به تعداد دنبال کنندگان هر صفحه فالوورهای آن صفجه گویند.

برای اینکه بدانید چگونه می توانید فالورهای خود را افزایش دهید مقاله 13 روش رایگان افزایش فالوور واقعی و منطقی صفحه اینستاگرام تجاری را مطالعه کنید

فالویینگ چیست:(following)

در لغت به معنای پیروی یا تقلید است. هر گاه شما صفحه ای را دنبال می کنید و آن را فالو می کنید، آن صفحه (شخص یا برند) در بخش فالووینگ شما به نمایش در می آید. همچنین هرکسی که شما را دنبال کند صفحه شما وارد قسمت فالووینگ او می گردد و یکی به تعداد فالووینگ او افزوده می گردد .

فالوور ها و فالووینگ ها در واقع مکمل هم هستند . بدین معنی که وقتی کسی شما را دنبال می کند جزو فالوورهای شما محسوب می شود و همچنین شما جزو فالووینگ های وی هستید.

حرف (K) بعد از اعداد در اینستاگرام، به چه معنی است:

هر K معادل عدد ۱۰۰۰ است. اینستاگرام در بسیاری مواقع برای ساده کردن اعداد بزرگ، از k به معنی کیلو استفاده می‌کند که به معنی هزار است . پس هر هزار تا را یک k می گویند

در ادامه، می توان گفت کهM نیز نماد دیگری است که به هر 1000k گفته میشود یعنی به عبارتی هر یک میلیون را یک M می گویند.

فید اینستاگرام چیست: (Feed)

فید در اینستاگرام اولین صفحه‌ای است که هنگام وارد شدن به اینستاگرام با آن روبرو می‌شوید. در این صفحه می‌توانید جدیدترین استوری‌ و پست‌های فالوورهایتان را مشاهده کنید. در حقیقت فید همان صفحه خانه یا home است.

استوری اینستاگرام چیست: (story)

در لغت به معنای “داستان گفتن و روایت کردن” است. استوری یکی از قابلیت‌های پرطرفداری است که در سال ۲۰۱۷ به اینستاگرام اضافه شده و به شما این امکان را می دهد برای مدت ۲۴ ساعت عکس یا ویدویی (حداکثر۱۵ ثانیه ای) را با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید.عکس یا ویدیوی اشتراک گذاری شده شما در این بخش بعد از ۲۴ ساعت خود به خود حذف خواهد شد. البته اینستاگرام بعد از رونمایی از بخش استوری پس از مدتی امکان نگه داری استوری های محبوب را به شما داد اگر می‌خواهید این استوری را نگه دارید می‌توانید آنرا به بخش highlight اضافه کنید در این بخش می توانید استوری ها را دسته بندی کنید برایشان نام دسته انتخاب کرده و عکس منحصر به فرد بگذارید. در استوری اینستاگرام امکان لایک وجود ندارد و کامنت‌ها نیز فقط توسط خود شما قابل رویت است. البته در موارد بسیاری این قابلیت حالت امنیتی تری را به شما می دهد و از پیام های ارسالی شما محافظت می کند . همچنین شما قادرید متوجه شوید که چه کسانی استوری شما را دیده اند.

استوری دارای قابلیت های گوناگونی برای ادیت تصاویر و ویدیوهاست که باعث محبوبیت بیشتر آن شده است و نیز می توان نوشته هایی را به صورت تکی یا بر روی عکس ها منتشر کرد. همچنین در آپدیت‌های جدید اینستاگرام قابلیت نظرسنجی، افزودن مکان، افزودن و تگ کردن شخص یا صفحه خاص، قرار دادن لینک سایت و .... نیز به استوری اینستاگرام اضافه شده است.

لایو اینستاگرام چیست ؟ (live)

لایو به معنای پخش زنده است. در اینستاگرام نیز لایو همین معنی را دارد. شما به صورت زنده و بدون محدودیت زمانی می‌توانید فیلم بگیرید و با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید. تمام کسانی که در حال دیدن لایو شما در اینستاگرام هستند می‌توانند لایک کنند و به صورت آنلاین کامنت بگذارند. این کامنت‌ها توسط تمام فالوورهای شما قابل دیدن است. شما می توانید پس پایان لایو خود را منتشر کنید و درست مانند استوری، لایو شما نیز بعد از ۲۴ ساعت خودبه‌خود حذف می‌شود، مگر اینکه آن را به هایلایت (highlight) اضافه کنید.

نوتیفیکیشن اینستاگرام (Notification) چیست ؟

Notification در لغت به معنی “اطلاعات رسمی دربارۀ موضوعی” است. در اینستاگرام به تمام فعالیت‌هایی گفته می شود که دیگران در مورد پیج و پست‌های شما انجام می‌دهند. مثلا هنگامی که پستی از شما را لایک می‌کنند، کامنت می‌گذارند یا قصد دارند شما را فالو کنند. تک تک این موارد به صورت نوتیفیکیشن‌های مجزا به شما گزارش می‌شود. نوتیفیکیشن به عبارتی اطلاع رسانی از فعالیت های رخ داده شده است.

Turn on/off notifications چیست:

با روشن و خاموش کردن نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام شما می‌توانید انتخاب کنید به دلخواه خود از فعالیت‌های فالوورهای اینستاگرام خود به طور آنلاین با خبر بشوید.

هشتگ در اینستاگرام (Hashtags) چیست:

اگر بخواهیم خیلی عامیانه بگوییم هشتگ در اینستاگرام برچسبی است که برای دسته‌بندی و جداسازی و به اشتراک گذاری پست‌ها به کار می‌رود. استفاده از هشتگ باعث می‌شود که به راحتی بتوانید تمام محتواهای متفاوت (فیلم، عکس، ویدیو و…) که در مورد یک موضوع خاص وجود دارد را پیدا کنید. هشتگ صرفا مخصوص به اینستاگرام نیست، بلکه در توئیتر، پینترست و فیس‌بوک نیز وجود دارد. شما هر موضوع خاصی را که می خواهید دنبال کنید می توانید با سرچ هشتگ مربوط به آن تمام موضوعات خاص آن را دنبال کنید.

استفاده از هشتگ کار فوق‌العاده راحتی است. کافی است پیش از هر چیزی که می‌خواهید بنویسید از یک علامت "#" استفاده کنید و نیز بین هر کلمه (برای زمانی که موضوع از چند کلمه تشکیل شده) از "_" استفاده کنید. شما همچنین می توانید هشتگ‌ها را در موارد مختلفی مثلا در کامنت‌‌ها و زیر پست‌هایتان برای بهتر دیده شدن و بهتر پیدا شدن توسط مخاطبتان استفاده کنید.

برای اینکه در مورد هشتگ ها بیشتر بدانید حتما مقالات "10 نکته کلیدی در هشتگ گذاری صفحه اینستاگرام تجاری و تاثیرات آن در موفقیت بازاریابی دیجیتال کسب و کار" و "قابلیت های جدید اینستاگرام در مورد هشتگ ها" را با حتما مطالعه کنید

اکسپلور اینستاگرام (Explore) چیست:

اکسپلور اینستاگرام (یا همان Explore اینستاگرام) صفحه‌ای است که پست‌هایی از صفحات سراسر دنیای اینستاگرام (چه آن‌ها را فالو کرده باشید و چه نکرده باشید) را برایتان نمایش داده خواهد شد. این پست‌ها توسط اینستاگرام طبق فعالیت‌های قبلی شما انتخاب می‌شوند و از الگوریتم‌هایی خاص که برای دنبال کردن فعالیت شما در اینستاگرام تعبیه شده است، پیروی می‌کنند. البته این الگوریتم تنها به عملکرد شما وابسته نیست، بلکه فعالیت دوستان‌تان را نیز زیر نظر می‌گیرد.

برای اینکه بدانید چطور می توانید در بخش اکسپلور دیده شوید حتما "بهترین روش برای دیده شدن در بخش اکسپلور اینستاگرام" را مطالعه کنید

منشن (Mention) چیست:

منشن (mention) در لغت به معنای “اشاره کردن، ذکر کردن و نام بردن” است. بخواهید در اینستاگرام به نام کسی اشاره کنید، از این قابلیت استفاده می‌کنید. به طور مثال شما یک عکس مشترک با دوستتان گرفته‌اید و می‌خواهید به حضور او در عکس اشاره کنید و نیز وقتی شما می‌خواهید یک نفر را از چیزی آگاه کنید، مثلا می خواهید فرد را از پستی یا عکسی مطلع سازید که جزو علاقه مندیهای اوست در این حالت می‌توانید او را منشن کنید.

برای mention کردن کافی است از یک علامت “@” پیش از آیدی اینستاگرام شخص مورد نظر استفاده کنید. از این قابلیت هم در کپشن‌ها و هم در کامنت‌ها می‌توانید استفاده کنید.

تگ (Tag) چیست:

تگ (tag) در لغت به معنای “برچسب زدن و علامت زدن” است. تگ دقیقا معادل آنلاین برچسب‌ است. گاهی شما در عکس‌های اینستاگرام قصد دارید افراد عکس را معرفی کنید و به نام آنها اشاره کنید، در این حالت از قابلیت تگ کردن می‌توانید استفاده کنید. برای تگ کردن کافی است از @ قبل از آیدی ایسنتاگرام افراد استفاده کنید و یا هنگام ارسال پست در تگ افراد را برچسب گذاری کنید.

دایرکت (Direct) چیست:

Direct به معنای “مستقیم و بی‌واسطه” است. دایرکت در اینستاگرام ارسال پیام خصوصی به افراد است. در حقیقت هنگامی که شما می‌خواهید صرفا شما و شخص مورد نظر شما متن پیام شما را ببیند، می‌توانید از دایرکت استفاده کنید. البته در این قسمت قابلیت گروه ساختن نیز وجود دارد. شما می توانید با ساختن گروهی از افراد مختلف پیام خود را با آنها به اشتراک بگذارید و آنها نیز هر کدام می توانند پیام هایی را در آنجا ارسال کرده و به اشتراک بگذارند . پیام در دایرکت گروهی موجب می گردد تا همه افرادی که در گروه عضو هستند قادر به خواندنش باشند.

دایرکت به نوعی همان قسمت پیام رسان اینستاگرام می‌باشد.

لایک (Like) چیست:

همانطور که می‌دانید لایک به معنای “علاقه داشتن” است. لایک کردن در اینستاگرام به این معناست که شما از چیزی خوشتان آمده است و می‌خواهید این توجه و علاقه‌تان را نشان دهید. در این حالت از لایک استفاده می‌کنیم. چنانچه بخواهید ببینید چه کسانی پست‌های شما را لایک کرده‌اند، می‌توانید به نوتیفیکیشن‌های خود مراجعه کنید و یا بر روی لیست لایک های زیر پست مورد نظر بروید.

شما می‌توانید تمام پست‌های اینستاگرام و حتی کامنت‌ها را لایک کنید.

یک نکته بسیار خوب! اگر پست یا کامنتی را لایک کردید و به هر دلیلی پشیمان شدید، می‌توانید آنرا آنلایک کنید.

کامنت اینستاگرام (Comment) چیست:

کامنت (Comment) به معنای “اظهارنظر کردن” است. در اینستاگرام هنگامی که بخواهید نظر خود را در مورد یک پست بیان کنید، می‌توانید زیر همان پست کامنت بگذارید. دقت کنید که این کامنت‌ها توسط همه قابل دیدن است و امکان پاسخ (reply) به کامنت شما و نیز لایک کامنت ها وجود دارد.

Turn off commenting چیست:

هرگاه پستی را در اینستاگرام منتشر کردید و نخواستید کسی راجع به آن نظری بدهد، می‌توانید بخش کامنت آن را غیر فعال کنید. با این گزینه کامنت‌های شما به اصطلاح بسته شده و کسی نمی‌تواند برای شما کامنت بگذارد.

کپشن (caption) چیست:

کپشن به صورت کلی به نوشته‌ای می‌گویند که زیر یک عکس در کتاب، روزنامه یا برنامۀ تلویزیونی آورده می‌شود. در اینستاگرام نیز به نوشته‌ای که در توضیح عکس یا ویدیو خود می‌آورید که می تواند شامل منشن و هشتگ ها نیز باشد کپشن می‌گویند.

آرشیو (Archive) چیست:

آرشیو در اینستاگرام معادل همان آرشیو کردن است. شما می‌توانید پست‌های خود را آرشیو کنید تا هر زمان که بخواهید به آنها دسترسی داشته باشید.

سرچ (Search) چیست:

سرچ به معنای جست‌وجو کردن است. این یکی از قابلیت‌های قدرتمند اینستاگرام است که مخصوص جستجو کردن است. این قسمت شامل چهار بخش است و هر بخش به طور مجزا قابل جستجوست:

نحوه سرچ در اینستاگرام

۱) Search top

این قسمت به شما صفحاتی را نشان می‌دهد که بیشترین سرچ‌های خود شما بوده است.

۲) Search people

از این قسمت می‌توانید با جست‌وجوی نام افراد یا کسب‌وکارها پیج اینستاگرام آنها را پیدا کنید. شما در این بخش قادرید وقتی نام کسی را سرچ می‌کنید، قسمتی به نام Suggested را رویت کنید که به شما افراد یا پیج‌های مشابه با سرچ شما را نشان خواهد داد.

۳) Search tags

از این قسمت شما می‌توانید هشتگ‌های موردنظر خود را جستجو کنید تا پست‌هایی که دارای هشتگ موردنظر هستند، به شما نمایش داده‌ شود. پس با گذاشتن علامت # پیش از هر نام یا موضوعی تمامی پست های مرتبط با آن را می توانید بیابید و ببینید.

۴) Search places

هر زمان که شما جی‌پی‌اس (GPS) دستگاه خود را روشن کنید می‌توانید در میان مکان‌ها، شهر‌ها و کشورهای مختلف جستجو کرده و تمام عکس‌هایی که در آن لوکیشن (location) گرفته شده‌اند را ببینید. همچنین می توانید پست های به اشتراک گذاشته شده در مکان مورد نظر خود را بیابید.

Saves چیست:

در اینستاگرام تنها امکان سیوی که وجود دارد، سیو کردن در خود برنامه اینستاگرام است. شما هر پستی را که بخواهید می‌توانید سیو کنید و از طریق صفحۀ خودتان به آنها دسترسی داشته باشید. این امکان صرفا جهت دسترسی آسانتر و سریعتر به پست های مدنظر شما قرار داده شده است

Collections چیست:

از این قسمت می‌توانید تمام پست‌هایی که سیو کرده‌اید را دسته‌بندی کنید. با این روش می توانید تمامی پست هایی که ذخیره کرده اید را به صورت مرتبط و دسته بندی شده ببینید و هیچ گاه برای یافتن پست ها دچار سردرگمی نخواهید شد .

نکته بسیار مهم در این بخش اینست که پست ها تا زمانی در بخش سیو شما باقی خواهد ماند که در صفحه اینستاگرام مورد نظر شما وجود داشته باشد و به محض پاک شدن از سمت صفحه ارسال کننده پست، آن پست از صفحه شما نیز پاک خواهد شد.

ربات اینستاگرام چیست:

ربات اینستاگرام یک برنامه یا نرم افزار است که در نقش پیج شما، به سراغ آدم‌هایی می‌رود که احتمالاً به پیج شما علاقه‌مند هستند و با لایک و فالو کردن آنها باعث می شود تا در مقابل آنها نیز شما را لایک و فالو کنند. بدین وسیله شما می‌توانید تعداد زیادی فالوورهای واقعی داشته باشید. این ربات ها بعد از فالو شدن از طرف شخص مورد نظر آن را آنفالو کرده و با این کار تعداد فالووینگ شما خیلی بالا نمی رود ولی در عوض تعداد زیادی فالوور را جذب خواهید کرد.

برای اینکه فالوررهای خود را به صورت واقعی افزایش دهید می توانید "13 روش رایگان افزایش فالوور واقعی و منطقی صفحه اینستاگرام تجاری" را مطالعه کنید

بیزینس پروفایل (Business Profile) چیست:

صفحه تجاری اینستاگرام مخصوص کسانی است که قصد استفاده تجاری از اینستاگرام را دارند. یعنی تمام کسانی که به دنبال کسب درآمد از اینستاگرام هستند. با ایجاد یک بیزینس پروفایل، شما به امکانات ویژه‌ای در بخش مدیریت صفحه خود دسترسی خواهید داشت. امکاناتی که می‌توانند به فروش بیشتر شما کمک کنند و کاربران عادی اینستاگرام، به آنها دسترسی ندارند. شما در این بخش می توانید وبسایت، تلفن، آدرس و بسیاری دیگر از اطلاعات خود را به صورت دکمه اضافه کنید. همچنین می توانید از آمارها و آنالیزهای داده شده در آن استفاده کنید.

برای اینکه بیشتر در مورد صفحات تجاری بدانی می توانید به مقاله ما در مورد "7 توصیه برای مدیریت صفحه اینستاگرام تجاری، از طرف یک متخصص!" را مطالعه کنید.

حال به بخشی از اصطلاحات می پردازیم که صرفا در اینستاگرام استفاده می شود و مخفف شده عبارت یا عملی است.

F4F

این اصطلاح مخفف Follow for Follow می‌باشد. این اصطلاح زمانی استفاده می‌شود که بخواهید بگویید اگر شما را فالو کنند، شما نیز آنها را فالو می‌کنید.

L4L

این اصطلاح مخفف Like for Like است. در حقیقت با استفاده از این اصطلاح شما به دیگران می گویید که چنانچه پست شما را لایک کنند، شما نیز در پست او را لایک خواهید کرد.

S4S

اینم مخففه Shout For Shout است. این عبارت یعنی کسی که شما را فالو کرده از پیج شخصی شما اسکرین شات می‌گیرد و در پیج خودش قرار می‌دهد و فالوورهای خود را ترغیب می‌کند که شما را فالو کنند و در مقابل شما نیز همین کار را در مورد او انجام می‌دهید.

Follow Back

اگر کسی شما را فالو کند و شما نیز در پاسخ او را فالو کنید، به اینکار فالوبک می‌گویند.

Block

هرگاه نخواهید شخصی هیچ نشانه‌ای از پیج شما ببیند و در واقع بخواهید او را از صفحۀ مجازی خود حذف کنید، به راحتی می‌توانید او را بلاک کنید.

Report

شما با ریپورت کردن کسی، به اینستاگرام اخطاری می دهید که این شخص فعالیت غیر مجازی دارد. زمانی که تعداد ریپورت‌های کسی1.5 برابر فالورهای پیجش شود، آن پیج توسط اینستاگرام بسته می شود. البته با گذاشتن کامنت انگلیسی می‌توان از بسته شدن جلوگیری کرد. هر کامنت انگلیسی سه ریپورت را از بین می برد.

Spam 4 Spam

بعضی ها به این مورد comment for comment یا C4C هم می‌گویند . قالبا از این روش برای افزایش کامنت‌ها استفاده می‌کنند. بدین صورت که شما زیر پست کسی چندین کامنت می‌گذارید و او هم در پاسخ چند کامنت برای شما می‌گذارد. این روش بیشتر به درد کسانی می‌خورد که ریپورت شده‌اند.

خدمات مرتبط


مشاوره رایگان


لیست مقالات