AyanoTarh

راه صحیح بازاریابی محتوایی :

گام اول: تعیین استراتژی مد نظر در بازاریابی محتوایی

استراتژی تعاریف مختلفی می تواند داشته باشد . می توان آن را یک الگو برای مسیر نامید یا نوعی الگوریتم ، یا می توان آن را نوعی دیدگاه یا طرز تفکر که موجب درک بهتر از مساله مدنظر است و یا آن را به نوعی  عملیات آگاهانه و با برنامه ریزی در برابر رقیبان دانست . استراتژی محتوا در واقع مجموعه ای از این تعاریف را شامل می شود ، استراتژی محتوا یک دید روشن و آگاهانه از مخاطبان، طراحی یک ایده نو و خلاقانه و در عین حال منحصر به‌ فرد برای رفع نیاز و جذب مخاطبان جدید و همچنین نگارش یک برنامه‌ی کلی برای تولید محتوا و مدیریت آن است.

در یک الگوریتم  بازاریابی محتوای خوب چندین مرحله را باید در نظر داشت و طی کرد

۱) در ابتدا باید مشخص کنید که محتوای مناسب مخاطبان شما از چه نوعی است، محتوا انواع مختلفی دارد که باید آشنایی مختصری با هر کدام از آن‌ها داشته باشید و براساس هدفی خود می‌توانید بهترین را انتخاب کنید. گذشته از آن ، بودجه‌ی تعیین شده و قابل استفاده برای شما و نیروی انسانی و ... می توانند تعیین کننده باشند .

۲) یکی از قوانین اصلی و ویژگی های منحصر به فرد بازاریابی مینیمال اندازه‌گیری است، اندازه‌گیری به شما مسیری را که پیموده‎اید به خوبی نشان خواهد داد و موانع بعدی را تشخیص داده و بهتر از آن عبور خواهید کرد . در تعیین استراتژی بازاریابی محتوایی مانند هر بازاریابی دیگری اندازه‌گیری از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. پس حتما این مرحله را در نظر داشته باشید

۳) یکی دیگر از مراحل در این پروسه قابلیت دسترسی است . در این مرحله باید در نظر گرفته شود که دلیل تولید محتوا چه چیزی است سپس هدف خود را به وضوح تعریف کرده و کارهایی که برای هموار کردن مسیر انجام خواهید داد بیابید.

۴) می توانید براساس نوع کسب ‌وکار و محصولات یا خدماتی که قصد ارائه آن را دارید ، بهترین ایده برای محتوای خود را تعیین کنید.

۵) سپس  محدوده زمانی خود برای رسیدن به هدف را تعیین کنید . اهداف خود را به بخش های مختلف تقسیم کرده  و برای هرکدام زمان‌بندی و مقصد تعیین کنید.

گام دوم: تولید محتوا

  پس از مخاطبان، نیازها و اهداف‌شان به طور صحیح و کامل مشخص شد، باید یک تقویم محتوایی اساسی را تدوین کرده که در این راه رعایت یک سری از مراحل الزامی است

  1. اگر موضوعات مختلفی را که پوشش می دهید آنها را دسته بندی کنید . (اگر دسته‌‌ها قابل تقسیم‌شدن هستند، آن‌ها را نیز روی یک کاغذ بنویسید)
  2. دسته‌بندی‌ها و موضوعات مختلف را در روزهای مختلف هفته پخش کنید.
  3. جدولی تهیه کنید و به تعداد روزهای هفته که مطلب منتشر خواهید کرد، ستون‌بندی انجام دهید.
  4. زیر هر ستون عنوان محتوا، کسی که محتوا را تهیه خواهد کرد و نوع محتوا را تعیین کنید.
  5. تاریخ و زمان دقیق تحویل و انتشار مشخص و معین باشد.
  6. تقویم خود را طوری طراحی کنید که برای همه‌ی اعضای تیم قابل فهم باشد.
  7. می‌توانید به صورت هفتگی این تقویم را تعویض کنید. (تقویم شما می‌تواند ماهانه نیز تنظیم شود)

  چنانچه لحن‌نوشتاری محتواها ، زمانی‌که باید صرف هر مطالب شود، تصاویر، تعداد واژگان، نکات سئو و … دارای نکته خاصی می باشد قبل از تولید محتوا به اطلاع همه رسانده شود. محتواها را در زمان‌های متناوب و متوالی انتشار دهید. یکی از مشکلاتی که اکثر کسب ‌وکارها با آن مواجه می‌شوند تولید محتوای هر روز در همان لحظه است که شما را دچار مشکلات بسیاری خواهد کرد. پس حداقل ۱۰ مطلب آماده‌ی انتشار داشته باشید.

  گام سوم: ترویج در بازاریابی محتوایی

  کسب و کارها معمولا از این مرحله صرف نظر کرده و به طور کلی آن را نادیده می گیرند . برخی به بازاریابی برای محتوای‌ خود فکر نمی کنند و عده ای نیز معتقدند که با داشتن محتوای فوق‌العاده نیازی به بازاریابی نخواهند داشت که این طرز تفکر باعث می شود تا تمام زخمات آنلاین شما از بین برود . چنتنچه این مرحله را به خوبی اجرا کنید استراتژی موفقی خواهید داشت . شما محتوای فوق‌العاده‌ای تولید کرده‌اید، مردم باید آن را ببینند، بخوانند و در صورت ارزشمند بودن محتوایتان ، آن را در معرض دید دوستان خود قرار دهند. اما این دیگر به شما بستگی دارد که مخاطب‌های خود را چگونه پیدا کنید ، کانال‌هایی را که عضوش هستند تحت سلطه‌ی خود دربیاورند و سپس با آن‌ها تعامل کنند.

  طبق اصل پارتو شما باید ۲۰ درصد از زمان خود را به تولیدمحتوا و ۸۰ درصد آن را برای ارتقای پست‌تان در نظر بگیرید. (این یعنی اهمیت ترویج در بازاریابی محتوا). بنابراین اگر ۵ ساعت برای یک پست زمان صرف کرده‌اید، ۲۰ ساعت را برای ارسال پست‌تان اختصاص دهید.

  گام چهارم: آنالیز بازاریابی محتوایی

  طبیعتا تمامی استراتژی هایی که شما از آنها استفاده می کنید ، موضوعاتی که به آنها پرداخته شده ویا کانال هایی که برای ترویج از آنها استفاده شده نتیجه مثبت ندارد و ممکن است بیشتر زمان خود را صرف این کارهای بی اهمیت کرده باشید و نتیجه مطلوبی را نگرفته باشید. پس با توجه به معیار های اندازه گیری محتوا ،آن ها را بررسی کرده و بهترین مسیر را انتخاب و دنبال کند . مسائلی که شما را از هدف دور می کند را حذف کرده و بهترین مسیر را دنبال کنید و راه خود را برای رسیدن به هدف هموار کنید .

  خدمات مرتبط


  مشاوره رایگان


  لیست مقالات